1. Pronajímání
Nejjednodušší a asi i nejznámější způsob, jak takovýto byt využít, je pronajmout ho. Nemusíte se bát, že byste se neuchytili, protože poptávka po bytech stále stoupá (především v Praze a dalších větších městech), takže pokud nebudete nabízet byt za cenu, která je totálně mimo, máte vyhráno.
Určitě byste měli dbát na to, komu svůj byt pronajímáte a předem si určit podmínky (nikdy se nespoléhejte na ústní domluvu, ani v případě, že se jedná o Vaše kamarády – pokud by se totiž cokoli stalo, odpovědnost byste nesli Vy!), kterými se budete řídit.
2. Airbnb hostitel
Stále populárnější druh ‚pronajímání‘ bytu nebo domu v posledních letech zažívá obrovský boom. V tomto případě se jedná o krátkodobé pronajímání. Jde o to, že Vy svůj byt pronajmete cizincům (většinou), kteří nechtějí platit za hotely a využívají levnějších způsobů, jako je právě Airbnb. Doba, kterou tam stráví je čistě na Vašich a jejich možnostech. A jak se stát Airbnb pronajímatelem?
Naprosto jednoduše. Zaregistrujte se do aplikace (nebo webové stránky) Airbnb, přečtěte si smluvní podmínky a odsouhlaste. A je z Vás Airbnb hostitel.
Velkými výhodami Airbnb je zaprvé jeho časová nepravidelnost – zatímco u pronajímatelů bytu byste museli podepsat podmínku alespoň na několik měsíců, zde je pronajímání čistě ve Vaší režii. A za druhé je to kulturní obohacení, jelikož se budete setkávat s různými národnostmi a tím získávat různé pohledy na svět.
3. Spolubydlení
Tento bod je zde pro ty, kteří by rádi byli ve vlastním bytem, ale nemohou si jej dovolit. Nabídněte ho jako místo ke spolubydlení – většinou se takto bydlí se studenty, kteří se chtějí osamostatnit. Budete tak mít alespoň nejenom společníka, ale hlavně další osobu, která by Vám pomohla s placením nájmu.
Ani zde byste neměli zapomínat na důležitost psaných smluv, na ústní se nespoléhejte!