Každý snad již slyšel jméno Stephen Hawking a také si jej pravděpodobně správně spojil s fyzikou nebo onemocněním, které se nazývá amyotrofická laterální skleróza. Přestože se jedná o takto známou osobnost, pouze malé procento populace by dokázalo vyjmenovat další skutečnosti, které se jej týkají. Stephan Hawking se narodil v Oxfordu, i když jeho rodina trvale přebývala v Londýně. Měl dvě vlastní sestry a později adoptovali jeho rodiče ještě chlapce Edwarda. Jeho rodiče kladli velký důraz na vzdělání, ale malý Stephen od nich žádné postrčení do učení nepotřeboval.
Od dětství se projevoval jako nadprůměrně inteligentní a nadané dítě, které také podle svých výsledků navštěvovalo školy a třídy pro ty nejlepší. Proto také již na střední škole využíval své nadání ke tvorbě deskových her, modelů letadel a lodí řízených rádiem. Byl schopen společně se svým učitelem sestrojit již v roce 1958 primitivní počítač z hodinových součástek a dalších drobností. Samozřejmou cestou pro něj byl Oxford. Jako předmět svého studia si vybral fyziku a chemii, jelikož byl donucen udělat kompromis mezi žádostí svého otce, aby studoval lékařství a svým vlastním přáním, zabývat se matematikou. Jelikož studiu věnoval velmi malé množství času, takž se jeho učitelé domnívali, že jde o problémového lenocha. Postupně ale všem dokázal, že on se jednoduše učit nemusí. To, na co pracně přišli vědci před ním, si Hawking uměl domyslet i bez jejich pomoci.
Poté, co dokončil Oxford, pokračoval ve svém studiu kosmologie na Univerzitě v Cambridgi. Později ještě jednou přeměnil svůj výzkumný obor a dostal se do světa aplikované matematiky a teoretické fyziky, kde také získal mnohá prestižní vědecká ocenění a členství ve společnostech, jako například Královské společnosti, Papežské akademii věd nebo Národní akademii věd USA. Zemřel v roce 2018 v Cambridgi, kde je také pohřben. Jeh osobnost bude navždy pro širší veřejnost spojena s filmy jako je Star Trek: Nová generace, Teorie velkého třesku nebo s životopisnou Teorií všeho.